ZSRCKU Kościelec

Wędrowały śladami Armii gen. Władysława Andersa.

16 października 2019

Uczennice ZSRCKU im. Stanisława Staszica w Kościelcu: Zofia Bartczak i Aleksandra Grabska – zostały laureatkami I edycji konkursu dla klas mundurowych „ Żołnierze w służbie historii, organizowanego wspólnie przez Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej oraz Ministerstwo Obrony Narodowej. W ramach konkursu uczennice wybrały postać zgodną z tematem tegorocznej edycji-„ bohaterowie września 1939 r.”- Majora Ryszarda Malczewskiego. Wypełniając zadania konkursowe dziewczyny stworzyły film przedstawiający postać dyplomowanego pilota, odnalazły miejsce pamięci związane z bohaterem oraz przeprowadziły żywą lekcję historii, by przybliżyć innym osobom niesamowitą postać walczącą w wojnie w obronie Polski we wrześniu 1939 r.

W nagrodę, w dniach od drugiego do dziesiątego października 2019 roku, uczennice wraz ze swoją opiekunką Panią Anetą Gorzkowską uczestniczyły w objeździe edukacyjnym do Włoch śladami 2. Korpusu Polskiego armii gen. Władysława Andersa i niedźwiedzia Wojtka. We wtorek, pierwszego października wszyscy nagrodzeni zebrali się w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie na uroczystej gali finałowej, po której laureaci udali się na zwiedzanie jednej z największych i najlepiej zachowanych w Polsce twierdzy Modlin. Nazajutrz z samego rana rozpoczęła się niezapomniana wyprawa śladami 2.Korpusu Polskiego na ziemiach Włoskich. Szlakiem bohaterów młodzież wspięła się na wzgórze ofiarne, dotarła na pole bitwy 4 pułku pancernego, oraz miała zaszczyt oddać hołd żołnierzom na polskim cmentarzu, gdzie spoczywa dowódca 2 Korpusu gen. Władysław Anders. Laureaci zapalili znicze na Monte Cassino, w Bolonii i Loreto na grobach bohaterów walczących na ziemi włoskiej o wolność Polski. Młodych ludzi wzruszył cytat wyryty na obelisku poświęconemu 3 Dywizji Strzelców Karpackich na wzgórzu 593, który na długo pozostanie im w pamięci: „ZA WOLNOŚĆ NASZĄ I WASZĄ MY ŻOŁNIERZE POLSCY ODDALIŚMY BOGU-DUCHA ZIEMI WŁOSKIEJ CIAŁO A SERCE POLSCE”. Uczennice z Kościelca podróżowały przez Niemcy, Austrię, Włochy, Czechy i Słowację. W słonecznej Italii zwiedziły Weronę zwaną „bramą do Włoch”, Rimini i Ankonę – miasta położone nieopodal morza Adriatyckiego, Forli, Imolę, Bolonię, Loreto oraz Republikę San Marino. Natomiast w Niemczech odwiedziły Drezno, Norynbergę i Dachau, gdzie znajduje się pierwszy w Europie niemiecki obóz koncentracyjny, który był „wzorem” dla kolejnych miejsc masowego mordu.

20191005_102420 IMG_20191005_122018 IMG_20191005_131526 IMG_20191006_122433 IMG_20191006_122528 IMG_20191007_121022