ZSRCKU Kościelec

Wyprawa edukacyjna laureatów II edycji konkursu „Policjanci w służbie historii”

10 września 2018

      W nocy z 29 na 30 sierpnia 2018 roku rozpoczęła się wyprawa edukacyjna laureatów II edycji konkursu „Policjanci w służbie historii”. ZSRCKU im. St. Staszica w Kościelcu reprezentowała drużyna w sadzie: Zofia Bartczak, Aleksandra Grabska (uczennice klasy II Te o profilu prawno-mundurowym) oraz koordynator Aneta Gorzkowska. Pod opieką przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej oraz Komendy Głównej Policji laureaci konkursu wyruszyli w trasę Litwa – Łotwa – Rosja. Uczestnicy zwiedzili: Ejszyszki, gdzie Polacy stanowią 90% mieszkańców oraz miejsca związane z Józefem Piłsudskim: np. Zułowo, gdzie się urodził oraz kościół w Powiewiórce, gdzie został ochrzczony, centrum Moskwy, w tym Plac Czerwony i Kreml, Dyneburg, Kowno, Troki, Ponary i Wilno. Oprócz tego typu atrakcji, laureaci połączyli się z oficjalną delegacją przedstawicieli Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Moskwie, przedstawicieli Policji i Straży Granicznej i wzięli udział w oficjalnych uroczystościach na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje, a także uroczystym złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy w Twerze przy tablicy poświęconej pomordowanym w byłej siedzibie NKWD w Kalininie (obecnie Twerski Państwowy Uniwersytet Medyczny), Pomniku Ofiar Represji, na cmentarzu w Trojeruczycy oraz przy tablicy upamiętniającej pobyt polskich funkcjonariuszy w klasztorze w Ostaszkowie. Podczas wszystkich uroczystości laureaci konkursu wystawiali posterunki honorowe i składali znicze oraz wystawili poczty sztandarowe.

tekst: A.Gorzkowska

IMAG1365 IMAG1443 IMAG1622 IMG_20180902_191512 IMG_20180902_194743