ZSRCKU Kościelec

VI Zjazd Absolwentów

06 października 2023

30.09.2023 r. w ZSRCKU im. Stanisława Staszica  w Kościelcu odbył się VI Zjazd Absolwentów. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w intencji absolwentów, nauczycieli i pracowników szkoły: „Za tych co odeszli, za tych, którzy tworzyli przeszłość i za tych, którzy tworzą teraźniejszość naszej szkoły”. Nabożeństwo odprawiane  w kościele p.w. św. Andrzeja Apostoła w Kościelcu celebrowali: proboszcz ks. Kanonik Aleksander Rybczyński, ks. Tadeusz Funk  oraz księża będący absolwentami naszej szkoły: ks. Paweł Śmigiel, ks. dr Karol Łazik i ks. Damian Sochacki.

Po mszy emerytowani dyrektorzy szkoły: pan Stanisław Ziarniak, pan Władysław Tybura, pan Maciej Nuszkiewicz oraz  obecny dyrektor – pan Wiesław Kujawa i przewodnicząca Stowarzyszenia Absolwentów – pani Ewelina Sujewicz odsłonili tablicę pamiątkową z okazji 100-lecia Szkoły Rolniczej w Kościelcu.

Następnie goście oraz absolwenci obejrzeli montaż słowno-muzyczny „Wspomnień czar”, przygotowany przez panią Marlenę Pigułę i panią Annę Kucharską. Uczniowie, biorący udział w spektaklu przypomnieli historię szkoły i zwrócili uwagę na  daty ważne dla kościeleckiej oświaty: rok 1920- powstanie Żeńskiej Szkoły Rolniczej, rok 1955 – powstanie Technikum Rolniczego, rok 1980- nadanie szkole imienia Stanisława Staszica oraz sztandaru. Artyści pokazali, także, że  „Przeszłość jest źródłem wiedzy, a przyszłość jest źródłem nadziei”. Nie da się zatrzymać czasu, ale należy zachować wspomnienia i pamiętać o tych, którzy wpisali się w działalność  szkoły. Ideę tę kontynuował dyrektor Wiesław Kujawa, który poprosił o uczczenie minutą ciszy pamięci tych, którzy odeszli z grona nauczycieli, uczniów i pracowników.

Kolejnym punktem uroczystości było wystąpienie gości. Swoje przemyślenia oraz wspomnienia zaprezentowali byli dyrektorzy szkoły, absolwenci- w ich imieniu przemawiała pani Zofia Kasprzyk  oraz zaproszeni goście.

Szkolny zjazd był okazją, by podziękować tym, którzy przez lata, poprzez swoją działalność wspierali placówkę. Stowarzyszenie absolwentów Zespołu Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kościelcu  postanowiło, przyznawać tytuł „Przyjaciela Szkoły” emerytowanym dyrektorom: panu Stanisławowi Ziarniakowi, panu Władysławowi Tyburze, panu Maciejowi Nuszkiewiczowi. Statuetki otrzymali także emerytowani wicedyrektorzy: pani Janina Wiśniewska, pani Stanisława Ciszyńska, pani Danuta Plucińska- Szamer, oraz (pośmiertnie) pan Kazimierz Kucharski. Tytuł „Przyjaciela szkoły” uzyskali również: pani Zofia Kasprzyk – absolwentka szkoły, pan Leszek Galemba- Poseł na Sejm RP i pan Grzegorz Fiałkowski- prezes Kutnowskiej Hodowli Buraka Cukrowego.

Część oficjalną zakończono podziękowaniami dla firm i osób wspierających VI Zjazd Absolwentów. Następnie byli uczniowie kościeleckiej szkoły  spotkali się z nauczycielami i wychowawcami w swych dawnych salach lekcyjnych. Mieli także możliwość skorzystania z poczęstunku przygotowanego przez pana Zbigniewa Kwiatkowskiego – właściciela firmy Zbigniew Kwiatkowski-Katering i Gastronomia z Powiercia. Nieco starsi absolwenci mogli także zwiedzić pałac hrabiego Kreutza, w którym mieściła się pierwsza siedziba szkoły. Natomiast wieczorem w Hotelu Złotogórskim w Daniszewie rozpoczął się Bal Absolwentów, który trwał do białego rana, bo jak mawiał Wiesław Myśliwski: „Spotkania po latach to czas na zregenerowanie przyjaźni i nawiązanie nowych.”